м. Київ, 03118,
Червонозоряний просп., 150-А, оф. 82
(044) 525 - 28 - 53
secretary@saturn.k.kiev.ua

Безпека банків в Україні

150

За даними Міністерства внутрішніх справ України, в I кварталі цього року на відділення банків, обмінні пункти і банкомати злочинці нападали практично в 2 рази частіше, ніж за аналогічний період 2008 році. У перші три місяці цього року сталося 62 напади, тоді як за весь рік 2008 - 103.

Дивно, що багато відвідувачів інтернет-форумів звинувачують у цьому кінематограф! Всім відомі захоплюючі сюжети фільмів, де грабують банки, показують, якими методами вдається домогтися успіху.

Але розсудимо розсудливо: багатьох популярних фільмів вже багато років. Однак раніше Україна не стикалася з такою хвилею пограбувань банків. Чому ж це сталося зараз?

Команда Фінцентра проаналізувала дане питання, а також отримала коментарі з окремих питань у Михайла, начальника департаменту безпеки одного з великих банків України. Джерело нашою інформацією просив не вказати назву банку, де він працює, ні його прізвище.

Рівень життя і рівень безпеки банків падають паралельно

Здавалося б, саме банальне і очевидне - падіння рівня життя в Україні. Всі ми знаємо, яку реакцію викликає у населення сьогоднішній стан речей. Багато вже вкусили солодкого життя” а ще більша кількість українців - пристрасно мріє про неї. Бажання відновити світову справедливість” почуття помсти, відчай може штовхати людей на необдумані вчинки.

Особливий спокуса випробовують дрібні банківські клерки. Їх зарплата в середньому становить 200-400 доларів, а в руках вони щодня тримають тисячі. Згадаймо останнє десятиліття минулого століття. Тоді робота в банку була дуже престижною, її отримання було пов’язано з величезними труднощами. Як мінімум, потрібно було мати спеціальну освіту, надати безліч рекомендацій від знайомих сім’ї, пройти медичне обстеження у психіатра, нарколога, співбесіда з психологами та фахівцями служби безпеки. Тільки після цього людина могла отримати доступ до банківської таємниці і до грошей.

Яка ж ситуація зараз? Під час розширення банківських мереж “розмноження” підрозділів і філій забезпечити їх все кваліфікованими кадрами виявилося просто неможливо. У великих містах, де основна маса населення хоча б має пристойну освіту, справи йдуть відносно благополучно. Але в провінції для роботи в банку було достатньо закінчити прискорені (наприклад, тримісячні) бухгалтерські або економічні курси, отримавши сумнівний сертифікат. І багатьом банкам доводилося довіряти таким кадрам великі суми.

Але є і друга вагома причина хвилі злочинності. Це рівень охорони українських фінансових установ. У тих же зарубіжних фільмах ми бачимо, як злочинці зламують кілька рівнів захисту, сигналізацію, знеструмлюють цілий район - і все заради того, щоб пробратися в установу і забрати всі гроші або золото. У нас все набагато простіше й прозаїчніше.

У центральних офісах банків безпека на вищому рівні: кілька охоронців значного виду на вході, ще стільки ж в залі, маса камер спостереження і т.д. Це й зрозуміло: головний офіс, в ньому з’являються ведучі керівники банку, іноді навіть сам голова правління. Що ж до решти відділень, то кожен клієнт може побачити, як в них нудьгує самотній охоронець озброєний до зубівгумовою палицею.

До речі, про охоронців. Кожен відвідувач банку помічав, що статура і вік цих співробітників може досить сильно варіюватися. Як правило, більшість охоронців служило в армії, але далеко не кожен з них зараз знаходяться в дійсно хорошій фізичній формі. До того ж, кожна людина розуміє, що сьогоднішній охоронець міг нести службу в десантних військах, а міг і у військовому оркестрі грати. Так хто ж вони - сьогоднішні охоронці банків? І скільки їх необхідно відділенню?

Ясно, що далеко не кожне відділення банку може дозволити собі такі витрати. Деякі наймають охоронців самі і озброюють їх лише гумовими кийками. Інші вдаються до послуг приватних охоронних агентств - у їхніх співробітників зазвичай є зброя з гумовими кулями. Вогнепальна зброя, згідно із законодавством, вони не мають право носити. Але є одна пікантна подробиця: ні самі охоронці, ні агентство практично не несуть матеріальної відповідальності за майно банків.

Виникає питання: чи стане ризикувати життям беззбройний охоронець, якщо йому доведеться зіткнутися з реальною загрозою? Навряд чи він зможе навіть по-справжньому налякати того, хто свідомо йде на злочин і ретельно його планує.

Теоретично, при спробі пограбування співробітник повинен натиснути на тривожну кнопку” і через 2-5 хвилин співробітники охорони будуть на місці злочину. Але, як показує досвід, більшість співробітників банку під час нападу перебувають в шоці. Тому вони просто забувають про це засобі безпеки або ж користуються ним вже після того, як грабіжники зникли з очей.

Крім того, навіть при своєчасному натисканні кнопки не завжди можна розраховувати на оперативність міліції. Нам тільки здається, що 2-5 хвилин - занадто короткий термін, щоб сховатися. Але нерідко його виявляється цілком достатньо.

Особливої ??уваги також заслуговують інкасатори. Може, ви й не помічали, як обладнано більшість наших інкасаторських автомобілів. Броньована машина - це величезна рідкість, її оснащення стоїть дуже дорого. Тому в якості інкасаторських машин використовують “Газель” або бувалу дев’ятку” з двома зеленими смужками. Ці машини навіть заводяться через раз, а адже вони перевозять сотні тисяч, навіть мільйони. Погодьтеся, це відносно легка здобич. Дивно, що при такому рівні безпеки нападу на інкасаторські машини бувають досить рідко.

За даними МВС, в кінці 2008 року без будь-якої охорони (тобто, без охоронця тривожної кнопки” сигналізації) залишалися близько 30% банківських відділень. Тому ми змушені констатувати: банки відкривають безліч представництв, але економлять на їх утриманні та безпеки.

Головний регулятор банківської сфери - НБУ - раніше обходився рекомендаціями банкам збільшити витрати на безпеку. Лише цієї весни, мабуть, через почастішання нападів, Нацбанк спільно з Державною службою охорони створив робочу групу, яка розробляє нові вимоги з безпеки фінансових установ. В перелік вимог увійде екіпірування інкасаторів і касирів, а також оснащення автомобілів і касових вузлів. Крім того, ДСО лобіюють положення про обов’язкове встановлення камер спостереження хоча б у відділеннях, що надають повний спектр послуг. У дану категорію потрапляють близько 60-65% підрозділів українських банків.

Поки банкіри не поспішають виконувати навіть мінімальні вимоги до безпеки. Криза змусила їх урізати до мінімуму майже всі статті витрат.

Виникає питання: чи варто клієнтам розраховувати на збереження своїх коштів і на особисту безпеку під час перебування в банківських відділеннях? Звичайно, нікому не прийде в голову питати у банківського менеджера диплом про освіту, вимагати у касира довідку від нарколога або перевіряти справність зброї охоронця. Але, як ми бачимо, покладатися на службу безпеки банків - просто наївно.

Поки зловмисники мають масу можливостей, щоб скористатися чужими коштами. Багато хто з них скоюють злочини, навіть не подбавши про елементарне - зброю і масці. Адже не секрет, що в банках часто працюють молоді жінки, яких може налякати навіть огірок в кобурі.

В даний час багато що, дуже багато що залежить від дій держави. Якщо нові норми безпеки будуть прийняті, а за їх виконанням будуть строго стежити, і банківські працівники, і самі клієнти будуть відчувати себе набагато впевненіше. А значить, у банків з’явиться набагато більше шансів залучити кошти населення і вкласти їх в економіку.

За матеріалами tehbezpeka

О консорциуме
  • Консорціум САТУРН має 18-річний досвід на ринку послуг безпеки і, завдяки комплексному підходу і використанню передових технологій, пропонує широкий спектр решенійдля об'єктів будь-якої складності.
  • Яндекс.Метрика
    Live Chat Software